História klubu

Rýchlostná kanoistika v Novákoch patrí medzi prvé športy, ktoré sa objavili v meste. Vznik lodenice je naviazaný už na výstavbu jazera v päťdesiatych rokoch.

Prvá lodenica vznikla úpravou budovy, ktorá slúžila pri budovaní jazera. S ďalším rozvojom – už pod záštitou vtedajších Nováckych chemických závodov – pribudla ďalšia drevená stavba. Klub fungoval pod vedením Ing. J. Porubského a Ing. M. Jeluša zhruba do roku 1968, kedy sa začala úprava dna jazera, ktoré bolo niekoľko nasledujúcich rokov vypustené.

Až v máji 1972, keď sa trénerskych funkcií chopili v. Krasický a O. Tóth, ktorí prišli do Novák z trenčianskej Dukly, sa začalo s vedením systematickejších tréningov no naďalej vo veľmi skromných podmienkach. Vtedy boli tiež prvýkrát zorganizované tradičné preteky “Novácka 500-vka“.

Nadšenie trénerov, pretekárov a organizátorov sa začalo oplácať športovými úspechmi. V klube vtedy vyrástli také osobnosti kanoistiky, ako Ľubomír Hagara, Vladimír Kopál, Milan Šišmiš, Miroslav Zaťko, Vladimír Ďuračka a ďalší, ktorí presadili pevné miesto klubu medzi najúspešnejšími v Československu. V tomto období (1978 – 1980) bola svojpomocne postavená súčasná lodenica s posilovňou a pádlovacím bazénom, ktorá tiež poskytla základné hygienické podmienky pre zabezpečenie tréningového procesu. sa ďalšia generácia pretekárov presadila aj na svetovej úrovni. Už v roku 1985 obsadil Peter Páleš na juniorských majstrovstvách sveta v Ríme 5. a 6. miesto a Juraj Filip v roku 1986 priniesol zlato z MR v Berlíne a v roku 1987 dokonca bronzovú medailu z majstrovstiev sveta juniorov v Belehrade. Družstvo dievčat v týchto rokoch zožínalo úspech hlavne vďaka víťazstvám J. Dendisovej, A. Balážovej ... a ďalším. Po roku 1991 sa finančná situácia klubu drasticky zhoršila. Hoci na medzinárodných vodách sa ešte úspešne predstavili A. Páleš, S. Líška a D. Rus, nebolo už možné zabezpečiť prípravu ani materiál v potrebnej miere a život klubu funguje dodnes len vďaka obetavosti tých najvernejších. Pretekári postupne obsadili väčšinu disciplín a vďaka poctivému tréningu a systematickejšej práci trénerov a organizátorov sa klub dostal v roku 1999 na čelo Slovenského pohára, kde sa nám až doteraz darí obhajovať prvenstvo. Najcennejší úspech je však titul majstra Európy v kanoistickom maratóne, ktorý priniesol v sezóne 2001 z maďarského Győru Radoslav Rus. V tej istej sezóne zaznamenali veľké úspechy aj juniori. Ľubomír Hagara priniesol z majstrovstiev Európy bronz a Jana Oršulová bodovala vo finálových jazdách majstrovstiev sveta.

Klub rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky patrí oddávna k najvýznamnejším športovým organizáciám v meste, veď len od roku 1972 doniesol mestu 550 titulov majstra Slovenska alebo Československa.

Kronika klubu

Kronika klubu 1972 - úvod
Kronika klubu 1972
Kronika klubu 1973
Kronika klubu 1974/1
Kronika klubu 1974/2
Kronika klubu 1975/1
Kronika klubu 1975/2
Kronika klubu 1976
Kronika klubu 1977
Kronika klubu 1978-1980
Kronika klubu 1998-2001
Kronika klubu 2002-2006
Kronika klubu 2006-2007

Ešte zopár historických forografií

Historické fotografie

Novácka päťstovka - 52. ročník - projekt podporil Trenčiansky samosprávny kraj
Novácka päťstovka
Slovenská kanoistika
Mesto Nováky
Ministerstvo financií Slovenskej republiky
Trenčiansky samosprávny kraj
VOP Nováky, a. s.
NyNa
Športové centrum polície
SMH s.r.o.
Martin Baluch BAJO
Andrea Oršulová & Partners s. r. o.
Noving Nováky
TH STAV s.r.o.
BOZPO, s.r.o.
Askew s. r. o.
Carcoustics Slovakia Nováky s.r.o.
Innovatrics s.r.o.
Fingera.sk | Dochádzkový, prístupový a stravovací systém s 99,98% presnosťou
PRESPOR spol. s r.o.
Vaša s.r.o.
pewag slovakia s.r.o.
FINAL - CD spol. s r. o.
KINET - internet a televízia
Vepos Nováky
Miroslav Mičo - KAMEŇ
BEZAM SK, s. r. o.